Ekwipunek maratończyka

Startujesz w maratonie? Dowiedz się, co warto ze sobą zabrać na start zawodów

buty do biegania

Zapisałeś się na zawody. Wpłaciłeś opłatę startową. Nie ma odwrotu. Nadejdzie godzina „0”, a Ty staniesz na starcie dużego wyzwania, jakim jest maraton. Aby trasa była dużo bardziej przyjemna, komfortowa i przede wszystkim możliwa do pokonania, nie wystarczy jedynie samo odpowiednie przygotowanie. Trzeba również wyposażyć się w odpowiedni ekwipunek.

Buty najważniejszym sprzętem maratończyka

Maratończyk musi zainwestować w bardzo dobre buty. Odwrotnie jak do zakupów normalnych butów, warto udać się do sklepu wtedy, gdy Twoje nogi są zmęczone po całym dniu. Dzięki temu przetestujesz obuwie i jego wygodę w ekstremalnych warunkach, czyli takich, jak podczas maratonu. Jeżeli pomimo zmęczenia Twoje stopy będą czuły się komfortowo w obuwiu, nie należy się dłużej wahać. To odpowiedni model.

Nigdy nie należy zakładać nowych butów na start zawodów. Najpierw należy przetestować je w praktyce, nawet podczas krótkiej przebieżki w parku. Jednocześnie należy pamiętać, że obuwie biegowe zużywa się średnio po przebiegnięciu 400-500 km. Nigdy nie biegaj w mocno zużytych butach, ponieważ może to spowodować obtarcia na Twoich stopach.

Ubierz przewiewną odzież

Maraton to duży wysiłek dla organizmu, dlatego nie ma co się dziwić, że wtedy mocno się pocimy i przegrzewamy. Jedyny słuszny strój to taki, który jest wykonany z materiału termoaktywnego. Skutecznie odprowadza on wilgoć. Ważne jest, aby zakupiona odzież była obcisła, ponieważ tylko wtedy pot w skuteczny sposób będzie transportowany na zewnątrz. Należy bezwzględnie zrezygnować z ubrań wykonanych z bawełny, które chłoną pot i ochładzają ciało. Maratończyk może bardzo łatwo nabawić się wtedy przeziębienia.

Strój musi być dostosowany do pory roku

Najłatwiej jest przygotować się do maratonu odbywającego się późnią wiosną oraz latem, ponieważ należy po prostu zainwestować w termoaktywną odzież. Jesienią, zimą oraz wczesną wiosną wymagana będzie również lekka kurtka chroniąca przed zimnem oraz deszczem. Również powinna być wykonana z materiału termoaktywnego.

Inne rzeczy, które warto mieć ze sobą podczas startu w zawodach

Wiele na temat odpowiedniego wyposażenia maratończyka można znaleźć w tym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=w6ABpTB4X7A.