Wydarzenia towarzyszące podczas maratonu Beskid Niski

Święto zarówno dla biegaczy, jak i kibiców, czyli przegląd wydarzeń towarzyszących podczas maratonu Beskid Niski

Organizowany od 2015 roku maraton Beskid Niski, do 2019 roku doczekał się czterech edycji. Nie dość, że organizatorzy zagwarantowali ciekawy teren, wymagający, górski i bardzo dobrze przemyślany, to jeszcze przygotowali dla biegaczy, ale również dla kibiców szereg wydarzeń towarzyszących, mających na celu zaangażować w aktywność fizyczną jak najwięcej osób. W końcu nie każdy jest w stanie pokonać 42 km 195 m, ale już dystanse na 5 i 10 km są dużo bardziej osiągalne dla osób, które na co dzień biegają.

I maraton Beskid Niski najbardziej ciekawy pod względem wydarzeń towarzyszących

Pierwszy maraton Beskid Niski, który został zorganizowany w dniach 23-24 maja 2015 roku zaangażował w sport największą grupę osób. Dlaczego? Ponieważ oprócz dystansu koronnego na trasie Gorlice – Wysowa Zdrój wynoszącego 42 km 195 m, zorganizowano również szereg krótszych biegów oraz wprowadzono kilka atrakcyjnych konkurencji.

Każdy, kto nie czuł się na siłach, aby pobiec w maratonie, mógł wybrać dystanse krótsze, a równie ciekawe na 5 lub 10 km. Start i meta została ustalona w Wysowej Zdrój. Zaplanowano również zawody w Nordic Walkingu na 5-kilometrowej trasie. Start i meta również znajdowały się w Wysowej Zdrój. Organizatorzy nie zapomnieli również o dzieciach i młodzieży, dla których zostały przygotowane dystanse od 40 do 1000 metrów, w zależności od wieku i stopnia zaawansowania.

Co ciekawe, podczas I maratonu Beskid Niski można było startować również w konkurencji: łyżworolki. Zorganizowano w tym celu maraton o długości 42 km i półmaraton o długości 21 km. Ustalono trasę Wysowa Zdrój-Uście Gorlickie-Wysowa. Uczestnicy mogli korzystać albo z tradycyjnych łyżworolek, albo z nartorolek.

Jak widać, każdy miał szansę pobiec, sprawdzić swoje możliwości i walczyć o najwyższe nagrody.

IV maraton Beskid Niski bez kluczowych wydarzeń towarzyszących

Po problemach finansowych i odwołaniu maratonu w 2018 roku, IV edycja maratonu Beskid Niski zorganizowana w 2019 roku miała skromniejszy przebieg. Zrezygnowano m.in. z biegów towarzyszących na 5 i 10 km. Nie było również znanego z I edycji Nordic Walkingu. Pozostawiono jedynie biegi dla dzieci w Parku Zdrojowym.