Dlaczego warto wziąć udział w maratonie?

Maraton – powody, dlaczego warto sprawdzić swoje siły na morderczym dystansie

Świetna atmosfera, idealnie przygotowana trasa, profesjonalizm organizatorów to elementy, które zachęcają biegaczy do startu w maratonach. Na tego typu wydarzenia przychodzi bardzo dużo ludzi. Wokół biegania rozbudowała się pewnego rodzaju kultura, która sprawia, że tego typu wydarzenia są wielkimi świętami sportu. Powodów, dlaczego warto startować w maratonach jest wiele.

1.Możliwość spełnienia marzenia

Dla wielu biegaczy start w maratonie jest pewnego rodzaju marzeniem, a jego pokonanie szczytem najwyższych ambicji. Zwykle biegacz pracuje na to wiele lat. W końcu bieg na 42 km 195 m jest nie lada wyzwaniem. Trzeba być bardzo dobrze przygotowanym kondycyjnie, taktycznie, ale i psychicznie. Na sukces składa się tu wiele czynników, dlatego nie każdy jest w stanie wziąć udział w maratonie. Ale to właśnie w tym tkwi piękno tego sportu. Jest to dyscyplina dla wybranych, najbardziej zaangażowanych, cierpliwych i wytrwałych.

2.Możliwość poznania innych maratończyków

Udział w maratonie może okazać się początkiem wielu znajomości. Wreszcie można będzie przebywać wśród osób, których pasją jest bieganie. Nie od dziś wiadomo, że bieganie łączy, zacieśnia kontakty i sprawia, że tematów do rozmów nigdy nie brakuje. Poznając przed startem w zawodach innego maratończyka, można zapewnić sobie przyjazną atmosferę podczas pokonywania kolejnych kilometrów. Druga osoba będzie motywowała nas do dalszego biegu i będzie stanowiła wsparcie w chwilach zwątpienia.

3. Możliwość popracowania nad najwyższą formą

Aby przygotować się do maratonu, trzeba regularnie trenować i prowadzić zdrowy tryb życia. Start w zawodach może zmotywować nas do pozbycia się złych nawyków, jak i do popracowania nad formą. Zdecydowanie marzenie o starcie w maratonie może okazać się najlepszą motywacją do tego, aby zmienić wiele w swoim życiu.

4. Szansa na udowodnienie sobie, że chcieć znaczy móc

Wiele osób boi się pobiec w maratonie. O ile są ku temu przeciwwskazania lekarskie, nie ma nawet żadnej dyskusji. Jednak jeżeli ograniczeniem jest zwykły strach, natychmiast warto się go pozbyć. Trzeba powiedzieć sobie, że wystarczy tylko trochę samozaparcia, aby start w tych zawodach był możliwy. W maratonach biegają różni ludzie, w różnym wieku o różnym stopniu zaawansowania.

5.Kuszące nagrody, medale i popularność

W świecie biegaczy, zdobycie pierwszego miejsca w maratonie jest wielkim wyczynem. Taka osoba może liczyć na zachwyty, a na pewno będzie rozpoznawalna wśród innych biegaczy. Elementem, który zachęca wielu do startu w maratonie jest także możliwość wygrania cennych nagród. W przypadku IV maratonu Beskid Niski za zajęcie pierwszego miejsca przysługiwała nagroda w wysokości 1000 zł. Do tego zwycięzca otrzymywał medal. Szczegółowe informacje na temat nagród można znaleźć tutaj: https://dostartu.pl/statute_files/3093_pl.pdf.